Czego nie wiesz o kawie! Te 5 ciekawostek Cie zaskoczą!

kawa ziarnista

Istnieją dwa typy ludzi: pijący oraz nie pijący kawę. Ci pierwsi nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez świeżo zaparzonej filiżanki kawy. Tak bardzo kochają kawę, że czasami nazywają siebie „uzależnionymi od kawy”. Ale czy wiedzą wszystko o swoim ulubionym napoju? Poniżej znajdziesz 5 ciekawostek, których nie wiedziałeś o kawie.

1.Rozwód z powodu kawy

Pod koniec XV wieku w Konstantynopolu (współczesny Stambuł stworzono jak i obowiązywało prawo które dawało każdej kobiecie moc rozwodu z mężem, gdy  ten nie polubił jej ulubionej kawy bądź  też nie dostarczył jej odpowiedniej ilości kawy.

2.Kawa doczekała się piosenki

Johann Sebastian Bach w 1735 roku napisał piosenkę ,,Coffe Cantata’’.W piosence tej przedstawiony został duet ojciec-córka. Obydwoje  spierają się o picie dużej ilości ilości kawy przez ojca. Sutkiem tego ojciec nie ma żadnych kochanek.

  1. Prawo zakazu picia kawy

W  1511 roku w Mekce  zakazano picia kawy. Twierdzono, ze kawa nie tylko pobudza radykalne myślenie ale i powoduje bezczynność.

4.Kawa i jej działania zdrowotne

Naukowcy w swoich badaniach udowodnili, że spożywanie dowolnego rodzaju kawy znacznie zmniejsza ryzyko zachorowań nie tylko na  raka wątroby, stłuszczenia choroby wątroby a co najważniejsze spowodować jej marskość. Ponadto kawa zmniejsza ryzyko spowodowania choroby kamieni żółciowych.

5.Kawa, a zawarte w niej witaminy

Kawa to nie tylko  pobudza ale jak się okazuje dodatkowo jej ziarna posiadają  witaminy . W jednym kubku kawy znajdziemy i dostarczymy organizmowi nie tylko witaminy B2 i B5 ale  także niacyny, potasu, magnezu czy też manganu. Warto dodać, że kawa jak wielu ludzi mówi kawa nie działa odwadniająco.

  1. Ekspres do kawy

W 1906 roku we Włoszech został skonstruowany pierwszy ekspres do kawy. Zaprojektował, zbudował a następnie opatentował Luigi Bezzera. Przez kilka lat ten włoski wynalazca cały czas go udoskonalał. Oficjalnie zaprezentowanie tego wynalazku miało miejsce na Międzynarodowych Targach w Mediolanie.

  1. Kawa druga na świecie

Kawa jest drugim zaraz po ropie naftowej, towarem handlowym świata. Wartość handlu kawą jak podają dane oszacowane są na blisko 100 mld dolarów.